Eveniment în rețea

🌊MISIUNEA 3: Restaurarea Oceanelor și Apelor Noastre – între cercetare și implementare🌊

În perioada 3-4 octombrie 2024, am avut plăcerea de a co-organiza și găzdui evenimentul în colaborare cu Universitatea de Vest din Timișoara, ResPonSE și SciResCareer. Evenimentul în rețea a avut loc la Institutul de Cercetări Avansate de Mediu – ICAM și a fost dedicat identificării nevoilor esențiale din domeniul apei, inclusiv formarea resurselor umane, infrastructura necesară și provocările de abordat prin cercetare și inovare.💧

În prima zi, 3 octombrie 2024, participanți au avut parte de:

🔗 Prezentări de instituții implicate
Evenimentul a început cu prezentări captivante din partea instituțiilor implicate, oferind participanților o imagine de ansamblu asupra proiectelor și inițiativelor care contribuie la protecția și restaurarea ecosistemelor acvatice.

🔗 Dezbateri despre soluții inovative
De asemenea, participanții au avut ocazia să participe la dezbateri interactive, axate pe soluții inovative pentru provocările din domeniul apei și infrastructurii. Aceste discuții au facilitat schimbul de idei și bune practici, oferind participanților oportunitatea de a colabora și a găsi soluții concrete pentru problemele cu care se confruntă ecosistemele acvatice.

Mulțumim tuturor celor implicați pentru contribuțiile lor și pentru angajamentul față de restaurarea oceanelor și apelor noastre!