,,Utilizarea neutronilor în știința materialelor’’ invitat Dr. Zoltán Dudás

În data de 6 decembrie 2023, la Universitatea de Vest din Timișoara, a avut loc evenimentul de tip „Cafeneaua Științei”, avându-l ca invitat special pe Dr. Zoltán Dudás, absolvent al Universității de Vest din Timișoara și cercetător senior la Center for Energy Research, Hungarian Academy of Science. Participanții au avut privilegiul să călătorească în universul fascinant al științei materialelor.

Dr. Dudás, al cărui drum academic a început la Universitatea de Vest din Timișoara, a purtat participanții în călătoria sa de la studiile de licență și până la cercetarea în știința materialelor. Acesta a explorat teritorii noi în tehnica sol-gel și a adus contribuții semnificative în sinteza și caracterizarea materialelor, de la willemită la materiale silice amorfe cu diverse aplicații.